| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Tripper |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 16" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Decoration | Plain |
| Riding Style | Street |
| Cover Material | Synthetic Leather |
| Overall Seat Length | 19" |
| Type | Solo Seat |
- Detailed stitch work in the highly durable, synthetic glove leather cover
- Seat design lets you ride low and still be comfortable
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2000 | Harley-Davidson | FXDS-Conv Dyna Convertible |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | FXDX Dyna Super Glide Sport |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FXDXT Dyna Super Glide T-Sport |
- Color:
- Black