| Specification | Value |
|---|---|
| Fits Tank Size | Standard |
| Units | Each |
| Overall Seat Length | 30-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | Wide / Vintage / One-Piece |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Rear Seat Width | 14" |
| Product Name | Seat |
| Cover Material | Vinyl Coated Fabric |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length | 17" |
| Features | Naugahyde Seat Cover |
| Driver Seat Width | 17-1/2" |
| Base Color | Black |
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2007 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black