| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 15-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 14-1/2" |
| Features | without Backrest |
| Type | Solo Seat |
| Fill Material | Foam |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Decoration | Plain |
| Overall Seat Length | 18-1/2" |
- Feature a precisely molded proprietary foam that contours to the shapes and angles needed for optimal cruising comfort
- Constructed of marine-grade fiberglass for a secure install and long-term durability
- Provide quality comfort and design
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Yamaha | XVS950 Bolt |
| 2013 | Yamaha | XV 950 Bolt |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black