| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Model | Regal |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 17-1/2" |
| Rear Seat Length | 15" |
| Overall Seat Length | 31" |
| Decoration | Pillow |
| Driver Seat Length | 16" |
| Rear Seat Width | 14-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Type | 2-Up Seat |
- One-piece steel base plate has four rubber support bumpers and mounts like the original plastic seat
- 00-07 FLSTS/FLSTSC models will require the use of a rear mounting bracket
- Top covering made of highest quality expanded vinyl
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1984-1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black