| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Leather / Vinyl |
| Model | Wide |
| Units | Each |
| Features | Includes Backrest / Naugahyde Seat Cover |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Driver Seat Width | 17-1/2" |
| Decoration | Concho / Studded |
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Length | 16-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2008-2015 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black