| Specification | Value |
|---|---|
| Backrest Pad Width | 12" |
| Driver Seat Width | 17-1/2" |
| Base Color | Black |
| Features | Naugahyde Seat Cover / Includes Backrest |
| Material | Vinyl / Leather |
| Product Name | Seat |
| Model | Wide |
| Decoration | Studded / Concho |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Fill Material | Foam |
| Driver Seat Length | 17" |
| Type | Solo Seat |
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2006-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
| 2006 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
- Color:
- Black