| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 13-3/4" |
| Type | Solo Seat |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl / Leather |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Decoration | Studded / Concho |
| Fill Material | Foam |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Features | Includes Backrest / Naugahyde Seat Cover |
| Product Name | Seat |
| Driver Seat Width | 17-1/2" |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Model | Wide |
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1984-1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
- Color:
- Black