| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Leather / Vinyl |
| Decoration | Concho / Studded |
| Driver Seat Length | 15" |
| Features | Naugahyde Seat Cover / Includes Backrest |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 15" |
| Fill Material | Foam |
| Model | Wide |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Type | Solo Seat |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Product Name | Seat |
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2007 | Harley-Davidson | 883 Roadster XLR |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2009-2021 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2004-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2010-2021 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2009 | Harley-Davidson | 883 EFI XL |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
| 2009 | Harley-Davidson | Sportster 1200 X XR |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | 883 Roadster EFI XLR |
| 2007-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 883 Custom EFI XLC |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Low EFI XLL |
| 2021 | Harley-Davidson | RH1250S Sportster S |
| 2006 | Harley-Davidson | 883 Low EFI XLL |
| 2006 | Harley-Davidson | 1200 Roadster EFI XLR |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2007 | Harley-Davidson | XL50 50th Anniversary Sportster |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black