| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 16" |
| Features | Naugahyde Seat Cover / Includes Backrest |
| Model | Wide / Vintage |
| Base Color | Black |
| Material | Leather / Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
| Units | Each |
| Backrest Pad Height | 7" |
| Fill Material | Foam |
| Backrest Pad Width | 12" |
| Driver Seat Length | 15" |
| Riding Style | Street |
| Decoration | Smooth |
- Solo seat is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Backrest has four height adjustments from 13.5" to 15.5" above seat bucket, and measures 7" high by 12" wide
- Matching rear seat features a recess in the front of pad to accommodate the backrest (sold separately)
- Backrest is easily removed and installed without tools; folds forward for easy mounting of bike
- Steel base with support wings holds up the full width of the foam bucket
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2012-2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black