| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Width | 15" |
| Overall Seat Length | 16" |
| Units | Each |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Smooth |
| Driver Seat Length | 14" |
| Riding Style | Street |
| Model | Vintage |
| Product Name | Seat |
- Built-in steel wings firmly support the entire width of the bucket
- Top covering made of highest-quality expanded vinyl
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2003 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1999-2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1996-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 2002-2003 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black