| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Width | 17" |
| Decoration | Skirt / Studded / Concho |
| Rear Seat Width | 16" |
| Overall Seat Length | 32" |
| Rear Seat Length | 11" |
| Type | 2-Up Seat |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Model | Regal |
| Cover Material | Vinyl |
| Driver Seat Length | 15-1/2" |
- Frame-mounted bucket seats feature a skirt around the driver's portion to add a distinctive look and to help cover the frame under the seat
- Vinyl covered seats feature studs, leather-laced conchos and chrome studs; sewn-in center panels offer excellent detailing
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991-1993 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1996 | Harley-Davidson | FLTCUI Tour Glide Ultra Classic |
| 1991-1996 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
| 1991-1995 | Harley-Davidson | FLTCU Tour Glide Ultra Classic |
| 1996 | Harley-Davidson | Tour Glide Ultra Classic FLTCU |
| 1995-1996 | Harley-Davidson | FLHTCUI Electra Glide Ultra Classic |
| 1995-1996 | Harley-Davidson | FLHT Electra Glide Standard |
| 1996 | Harley-Davidson | FLHTCI Electra Glide Classic |
| 1991-1996 | Harley-Davidson | FLHTCU Electra Glide Ultra Classic |
| 1994 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1995 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic EFI FLHTCI |
- Color:
- Black