| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Studded / Concho / Skirt |
| Rear Seat Width | 14" |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 14" |
| Rear Seat Length | 14" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Naugahyde |
| Type | 2-Up Seat |
| Driver Seat Width | 17-1/2" |
| Overall Seat Length | 29" |
- Front bucket is trimmed with a functional skirt that comes down over the frame and fender for a clean, uninterrupted look
- Studded Naugahyde cover is trimmed with conchos tied with leather
- Vintage cover is made from highest quality expanded vinyl
- Passenger seat angles forward to support the rider's back
- Built on a single-piece steel base that fits like stock
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 1987 | Harley-Davidson | Softail Heritage Classic FLSTC |
| 1986-1999 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 1984-1993 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 1990-1999 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 1986-1990 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 1993 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Nostalgia |
| 1994-1996 | Harley-Davidson | FLSTN Heritage Softail Special |
| 1988-1999 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 1995-1997 | Harley-Davidson | FXSTSB Bad Boy |
| 1999 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black