| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth / Skirt / Studded |
| Features | Naugahyde Seat Cover |
| Rear Seat Width | 15" |
| Overall Seat Length | 30" |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Type | 2-Up Seat |
| Cover Material | Vinyl Coated Fabric |
| Driver Seat Length | 14-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 17" |
| Model | Touring |
- Wide bucket seat made especially for miles of comfort
- One-piece seat with marine grade fiberglass baseplate
- Seat nose narrower than stock so rider can plant feet on the ground
- Seat open in middle to accept driver backrest (sold separately)
- Naugahyde cover and trimmed with a skirt and black studs
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2006 | Harley-Davidson | FLHRCI Road King Classic |
| 1998-1999 | Harley-Davidson | Road King EFI FLHR |
| 1997-2007 | Harley-Davidson | FLHR Road King |
| 1997, 2000, 2001 | Harley-Davidson | FLHRI Road King |
| 2006-2007 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FLHXI Street Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black