| Specification | Value |
|---|---|
| Continuous Power Handling (RMS) | 200 W |
| Color/Finish | Black / Silver |
| Units | Kit |
| Product Name | Audio Kit |
| For Make | Polaris |
| Number of Channels | 2 |
| Speaker Type | Subwoofer / Full Range |
| Tweeter Diameter | 1" |
| Number of Speakers | 2 |
| Overall Speaker Size | 6-1/2" |
| Riding Style | UTV |
| Type | Amplified |
- Kit includes
- Two 6-1/2" kick panel 200 W RMS speakers with an amplifier
- 3" radio source unit with AM/FM/Weatherband tuner and built-in bluetooth
- 10 300 W subwoofer and enclosure system w/ 500 W RMS mono subwoofer amplifier
- Installation kit with 60 A circuit breaker
- Dual amplifier bracket
- Digital-to-digital cable for connecting amplifier to speakers
- IP66 rated
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2020 | Polaris | RZR XP Turbo S |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black