| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Defender 400 |
| Size | 2XL |
| Type | Full |
| Application | Motorcycle |
| Color/Finish | Black / Silver |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Units | Each |
| Maximum Vehicle Height | 66" |
| Material | Polyester |
| Maximum Vehicle Length | 125" |
| Product Name | Cover |
| Maximum Vehicle Width | 44" |
- Made from a medium-weight, top-quality, UV-treated Tri-Max polyester
- All seams are electronically heat sealed with silver heat-resistant lower panels
- Soft windshield panel protector
- Perma-Venting system prevents condensation buildup and allows constant air circulation
- Snug elastic bottom with 1" grommets at center and front wheel
- Packed in free compression bag for the ultimate in compact storage
- Silver heat-resistant lower panels
- Size:
- 2XL
- Color:
- Black