| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 21-1/2" |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Gray / Black |
| Product Name | Backpack |
| Volume | 30 liter |
| Depth | 12-1/2" |
| Features | Laptop Compartment / Water Resistant Roll Top / Water Proof |
| Width | 7" |
| Model | Hurricane |
| Riding Style | Street |
| Material | Tarpaulin |
- 100% waterproof backpack
- All seams are electronically heat welded
- Made from waterproof and durable PVC Tarpaulin
- Watertight roll closure with quick release buckles
- RIGG STRAP can also be used as separate gear tie down system
- Securely mounts using 4 patented RIGG STRAPS - included
- Air Purge valve makes compression easy
- Padded back panel is sectionalized to allow for better airflow
- Back panel opens to conceals backpack straps when used as a tail pack
- Inner sleeve to hold most folders, notebooks, tablets and up to 15 laptops
- Dual quick release roll-top closure connects at the top or down the sides
- Inner loops for attaching smaller items for quick access
- Front MOLLE panel includes a clear waterproof document pocket
- Integrated external pocket to hold optional hydration bladder (CL-HYDRO-S not included)
- UV Coated outer material cleans easily and prevents slipping or marking
- Side bottle pocket large enough to hold 30 oz bottles (Bottles not included)
- Side MOLLE panel to add other optional accessories
- Reflective webbing for enhanced visibility
- Backpack straps are adjustable and padded for comfort
- Color:
- Black