| Specification | Value |
|---|---|
| Spark Gap | 0.8 mm / 0.031" |
| Ground Electrode Shape | Grooved |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Type | Necked Down |
| Heat Range | 7 |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Riding Style | ATV / Street |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Terminal Configuration | Removable Nut |
| Units | Each |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Thread Reach | 12.7 mm |
| Model | BPR7HIX |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Iridium IX |
- The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
- The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it's just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
- Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
- New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002-2003 | Arctic Cat | 90 2x4 |
| 2004 | Arctic Cat | 90 2x4 4-Stroke |
| 2004-2005 | Arctic Cat | 50 2x4 |
| 1997 | Ducati | Monster 400 |
| 2010 | E-TON | Matrix 50 |
| 2005 | E-TON | Viper 70 |
| 2002-2005 | E-TON | Viper 90 |
| 2002-2004 | E-TON | Viper 50 |
| 2000-2001 | E-TON | DXL 90 |
| 1999-2000 | E-TON | Thunder 90 |
| 2001 | E-TON | AXL 90 |
| 2002-2005 | Kasea | Skyhawk 90 |
| 2003-2006 | Kawasaki | KFX80 |
| 2004-2006 | Polaris | Predator 50 |
| 2003-2006 | Polaris | Predator 90 |
| 2001-2003 | Polaris | Scrambler 50 |
| 2001-2003 | Polaris | Scrambler 90 |
| 2002-2006 | Polaris | Sportsman 90 |
| 1987-2006 | Suzuki | LT80 QuadSport |
| 1971 | Suzuki | TC120 |
| 1976 | Suzuki | A 100 Charger |
| 1971 | Suzuki | TC125 |
| 2007 | Vento | Triton LI |
| 1986, 1987, 1988, 1990 | Yamaha | BW80 |
| 1988-1990 | Yamaha | CG50 Jog |
| 2001-2004 | Yamaha | YJ50 Vino |
| 2002, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009, 2010, 2011 | Yamaha | YW50 Zuma |
| 1983-1984 | Yamaha | CV80 Riva 80 |
| 2002-2005 | Yamaha | YJ50RA Vino Classic |
| 2002-2004 | Aprilia | SR 50 DiTech |
| 2004 | Aprilia | Mojito Custom 50 |
| 2005-2006 | Can-Am | DS 50 |
| 2002 | Can-Am | DS 90 2-Stroke |
| 2010 | Eton | Beamer II 50 |
- Supplier:
- Parts Unlimited