| Specification | Value |
|---|---|
| Spark Gap | 0.8 mm / 0.031" |
| Ground Electrode Shape | Grooved |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Snow |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Heat Range | 7 |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Center Electrode Type | Necked Down |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Type | Resistor |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Model | BR9EIXSOLID |
| Style | Iridium IX |
- The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
- The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it's just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
- Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
- New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019 | Polaris | Indy 550 Adventure 1.35" w/144" Track |
| 2019 | Polaris | 550 Voyageur 155 |
| 2019 | Polaris | WideTrak 550 LX w/156" Track |
| 2019 | Polaris | 550 Voyageur 144 |
| 2019 | Polaris | Indy 550 EVO w/144" Track |
| 2019 | Polaris | Indy 550 Adventure 1.60" w/155" Track |
| 2019 | Arctic Cat | Lynx 2000 ES |
| 2019 | Arctic Cat | Bearcat XT |
| 2019 | Arctic Cat | Lynx 2000 LT ES |
- Supplier:
- Parts Unlimited