| Specification | Value |
|---|---|
| Heat Range | 9 |
| Riding Style | Street / Off-Road / Snow |
| Model | BR9HIX |
| Spark Gap | 0.031" / 0.8 mm |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Ground Electrode Shape | Grooved |
| Product Name | Spark Plug |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Type | Necked Down |
| Style | Iridium IX |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Terminal Configuration | Removable Nut |
| Units | Each |
| Hex Size | 20.6 mm |
- The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
- The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it's just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
- Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
- New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2000 | Cobra | CM50 |
| 1967-1968 | Kawasaki | A7 Avenger |
| 1973-1975 | Kawasaki | F11 |
| 1971-1975 | Kawasaki | F7 |
| 1972-1975 | Kawasaki | H2 Mach IV |
| 1974 | Kawasaki | KX450 |
| 1972-1973 | Kawasaki | S2 Mach II |
| 1972-1975 | Kawasaki | H1 Mach III |
| 1976-1979 | Kawasaki | KD175 |
| 1967-1968 | Kawasaki | A7SS |
| 1970-1971 | Kawasaki | G31M |
| 1973 | Kawasaki | S1 Mach I |
| 1976 | Kawasaki | KH250 |
| 1976 | Kawasaki | KH500 |
| 1978-1979 | Ski-Doo | Everest 340 |
| 1978-1979 | Ski-Doo | Everest 340E |
| 1973 | Ski-Doo | TNT 340 w/Slides |
| 1978 | Ski-Doo | Olympic 340 |
| 1978 | Ski-Doo | Citation 300 |
| 1978 | Ski-Doo | Olympique 300T |
| 1978-1979 | Moto-Ski | Nuvik |
- Supplier:
- Parts Unlimited