| Specification | Value |
|---|---|
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Center Electrode Type | Necked Down |
| Spark Gap | 0.028" / 0.7 mm |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Riding Style | Street |
| Model | CR8HIX |
| Heat Range | 8 |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Iridium IX |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Ground Electrode Shape | Grooved |
| Hex Size | 16 mm |
| Thread Reach | 12.7 mm |
| Type | Resistor |
- The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
- The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it's just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
- Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
- New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2007 | Kawasaki | EX250F Ninja 250R |
| 1988, 1989, 1991 | Kawasaki | EL250 Eliminator |
- Supplier:
- Parts Unlimited