| Specification | Value |
|---|---|
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Heat Range | 9 |
| Spark Gap | 0.7 mm / 0.028" |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Hex Size | 12.7 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Iridium IX |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Ground Electrode Shape | Grooved |
| Riding Style | Street |
| Type | Resistor |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Center Electrode Type | Necked Down |
| Model | ER9EHIX |
- The ultimate in the evolution of spark plug technology and performance from the industry leader
- The iridium electrode is 25% smaller than a platinum electrode, and it's just 1/4 the size of a conventional nickel electrode
- Ultra-small diameter center electrode reduces voltage requirement and extends ignition system life
- New metal shell plating has enhanced anti-corrosion qualities
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009 | Vespa | S 50 |
| 2014 | Vespa | Sprint 150 i.e. 3V |
| 2011-2012 | Vespa | LX 50 4V |
- Supplier:
- Parts Unlimited