| Specification | Value |
|---|---|
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Spark Gap | 0,7 mm (0,028") / 0.7 mm / 0.028" |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Heat Range | 8 |
| Thread Reach | 9.5 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Street |
| Style | Standard |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Model | B8S |
| Electrical Resistance | - |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Type | Non-Resistor |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal