| Specification | Value |
|---|---|
| Center Electrode Projection | Projected |
| Model | BKR5E-11 |
| Spark Gap | 1,1 mm (0,043") / 1.1 mm / 0.043" |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Center Electrode Type | Grooved |
| Riding Style | ATV |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 5 |
| Units | Each |
| Type | Resistor |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2020 | Honda | TRX420FE1 FourTrax Rancher 4x4 ES |
| 2010-2013 | Honda | TRX420FM FourTrax Rancher 4X4 |
| 2014-2020 | Honda | TRX420FM1 FourTrax Rancher 4x4 |
| 2010-2014 | Honda | TRX420FPA Rancher EFI 4x4 |
| 2014, 2015, 2016, 2020 | Honda | TRX420TE1 FourTrax Rancher ES |
| 2008-2013 | Honda | TRX420FE FourTrax Rancher 4X4 ES |
| 2017-2019 | Honda | TRX420 Rancher TE ES |
| 2010-2013 | Honda | TRX420TE FourTrax Rancher ES |
- Supplier:
- Parts Unlimited