| Specification | Value |
|---|---|
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Spark Gap | 0,9 mm (0.035") / 0.035" / 0.9 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Model | BKR5E |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Heat Range | 5 |
| Units | Each |
| Style | Standard |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2000 | Polaris | Big Boss 500 6x6 |
| 1996-1998 | Polaris | Magnum 425 4x4 |
| 2002-2007 | Polaris | Ranger 4x4 500 |
| 2000 | Polaris | Sportsman 500 6x6 |
| 1996-1997 | Polaris | Magnum 425 6x6 |
| 1998, 1999, 2000, 2004, 2005 | Polaris | Ranger 6x6 500 |
| 1999-2000 | Polaris | Magnum 500 4x4 |
| 1997-1998 | Polaris | Xplorer 500 |
| 2003 | Polaris | Sportsman 400 |
| 2002 | Polaris | Ranger 2x4 425 |
| 2011-2013 | Polaris | Ranger Crew 500 (Mid-Size) EFI 4x4 |
| 1996-1998 | Polaris | Magnum 425 2x4 |
| 2007-2008 | Polaris | Ranger 2x4 500 |
| 1996-2000 | Polaris | Sportsman 500 4x4 |
| 2013 | Polaris | Ranger 500 (Mid-Size) EFI 4x4 |
| 2000 | Polaris | Xpedition 425 4x4 |
| 1997 | Polaris | Scrambler 500 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited