| Specification | Value |
|---|---|
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Spark Gap | 1.1 mm / 0.043" / 1,1 mm (0,043") |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Model | BKR5ES-11 |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV / ATV / Watercraft / Off-Road / Snow |
| Style | Standard |
| Ground Electrode Configuration | Double |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Heat Range | 5 |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Hex Size | 16 mm |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Type | Resistor |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
- Supplier:
- Parts Unlimited