| Specification | Value |
|---|---|
| Heat Range | 4 |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Off-Road / ATV / Street |
| Style | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031") / 0.031" / 0.8 mm |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Thread Reach | 12.7 mm |
| Model | BPR4HS |
| Type | Resistor |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1977-1983 | Honda | NC50 |
| 1983-1997 | Honda | QR50 |
| 2003-2006 | Kawasaki | KDX50 |
| 2003-2006 | Kawasaki | KFX50 |
| 1980-1991 | Suzuki | FA50 |
| 1979-1983 | Suzuki | FZ50 |
| 2000-2006 | Suzuki | JR50 |
| 1984-1987 | Suzuki | LT50 QuadRunner |
| 1983, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 | Suzuki | LT 50 Quadrunner |
| 1988 | Yamaha | PW50 |
- Supplier:
- Parts Unlimited