| Specification | Value |
|---|---|
| Hex Size | 20.6 mm |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 1 mm / 0.039" / 1 mm (0.039") |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Thread Reach | 20.6 mm |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Type | Resistor |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Heat Range | 6 |
| Model | BPR6HS-10 |
| Terminal Configuration | Removable Nut |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1979 | Harley-Davidson | XLCH |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1979-1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited