| Specification | Value |
|---|---|
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031") / 0.031" / 0.8 mm |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Riding Style | Snow |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Type | Resistor |
| Heat Range | 10 |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Model | BR10ECS |
| Units | Each |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008 | Ski-Doo | GTX 500SS Sport |
| 2008 | Ski-Doo | MX-Z 500F TNT |
| 2008-2009 | Ski-Doo | MX Z 500 Trail |
| 2008-2009 | Ski-Doo | GSX Sport SS 500 w/121" Track |
| 2010-2011 | Ski-Doo | Grand Touring 600 Sport |
| 2009 | Ski-Doo | GSX 500SS Sport |
| 2010 | Ski-Doo | GSX 600 Sport |
| 2010-2011 | Ski-Doo | MX Z 600 Sport |
| 2008 | Ski-Doo | GSX Sport SS 500 w/120" Track |
| 2010-2011 | Ski-Doo | MX Z 600 TNT |
| 1998 | Yamaha | SRX700 |
| 1998 | Yamaha | SRX 700 w/Öhlins |
| 1998 | Yamaha | MSRX700 Mountain SRX 700 |
| 1998 | Yamaha | SRX 600 w/Öhlins |
- Supplier:
- Parts Unlimited