| Specification | Value |
|---|---|
| Model | BR7ESSOLID |
| Product Name | Spark Plug |
| Spark Gap | 0.8 mm / 0,8 mm (0,031") / 0.031" |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 7 |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Units | Each |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Riding Style | Watercraft |
| Type | Resistor |
| Style | Standard |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-1995 | Kawasaki | JF650 X2 |
| 1991-1995 | Kawasaki | JL650 SC |
| 1977-1992 | Kawasaki | JS440 |
| 1987-1993 | Kawasaki | JS650 650SX |
| 1988-1991 | Kawasaki | JS300 300SX |
| 1989-1992 | Kawasaki | JB650 Jet Mate |
| 1989-1996 | Kawasaki | JF650 TS |
| 1986-1988 | Kawasaki | JS300 |
| 1976 | Kawasaki | JS400 |
| 1989-1996 | Sea Doo | SP 580 |
| 1993-1996 | Sea-Doo | SPI |
| 1990-1991 | Sea-Doo | GT |
- Supplier:
- Parts Unlimited