| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Street |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Spark Gap | 0,7 mm (0,028") / 0.7 mm / 0.028" |
| Type | Resistor |
| Heat Range | 5 |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Style | Standard |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Model | CR5HSA |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Thread Reach | 12.7 mm |
| Units | Each |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991-1997 | Honda | CB250 Nighthawk |
- Supplier:
- Parts Unlimited