| Specification | Value |
|---|---|
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Product Name | Spark Plug |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031") / 0.031" / 0.8 mm |
| Style | Standard |
| Hex Size | 16 mm |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Heat Range | 7 |
| Model | CR7E |
| Riding Style | ATV |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2016 | Kawasaki | KVF750 Brute Force 4x4i |
| 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 | Suzuki | AN400 Burgman ABS |
| 2010, 2017 | Suzuki | Burgman 400 ABS |
- Supplier:
- Parts Unlimited