| Specification | Value |
|---|---|
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Spark Gap | 0.028" / 0,7 mm (0,028") / 0.7 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Type | Resistor |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Heat Range | 7 |
| Hex Size | 16 mm |
| Model | CR7HS |
| Thread Reach | 12.7 mm |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Riding Style | Street / ATV / Off-Road |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Can-Am | DS 90 |
| 2012, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Can-Am | DS 90 X |
| 2015-2019 | Can-Am | DS 70 |
| 2005 | Can-Am | DS 90 4-Stroke |
| 1985-2007 | Honda | CH80 Elite |
| 1982 | Honda | CT70 |
| 1986-1987 | Honda | TRX70 |
| 1982-1985 | Honda | XL80S |
| 1982-1985 | Honda | ATC70 |
| 1982-1984 | Honda | XR100 |
| 1982 | Honda | CM200T Twinstar |
| 1982-1983 | Honda | C70 |
| 1999-2004 | Yamaha | YFA-1 Breeze125 |
| 1994-2001 | Yamaha | YFM80 Badger |
| 2002-2003 | Yamaha | YFM80W Raptor |
| 2004-2006 | Vento | Phantom R4i |
| 2003 | Vento | Phantom R3 |
| 2003 | Kasea | Skyhawk 250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited