| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Model | CR8EH-9 |
| Spark Gap | 0.035" / 0.9 mm / 0,9 mm (0.035") |
| Heat Range | 8 |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Hex Size | 16 mm |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Type | Resistor |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-2003 | Honda | VF750C Magna |
| 1995-1996 | Honda | VF750CD Magna Deluxe |
| 1990-2002 | Honda | ST1100 |
| 2003-2009 | Honda | FSC600A Silver Wing ABS |
| 2010 | Honda | SH150i |
| 1997-2000 | Honda | VF750C2 Magna Deluxe |
| 2003-2009 | Honda | NPS50 Ruckus |
| 2002-2009 | Honda | CHF50 Metropolitan |
| 1990-1997 | Honda | VFR750F |
| 2002-2007 | Honda | CB900F 919 |
| 2003-2009 | Honda | ST1300 |
| 2002-2009 | Honda | FSC600 Silver Wing |
| 1989-1990 | Honda | CB400F CB-1 |
| 2008 | Honda | CBF1000A |
| 2008 | Honda | CBF1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited