| Specification | Value |
|---|---|
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031") / 0.8 mm / 0.031" |
| Center Electrode Type | Standard |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Model | CR9EKPA |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Riding Style | Street |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Heat Range | 9 |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2001-2003 | Kawasaki | ZX1200 Ninja ZX-12R |
| 2000 | Kawasaki | Ninja ZX-12R |
- Supplier:
- Parts Unlimited