| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Non-Resistor |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Spark Gap | 0.031" / 0.8 mm / 0,8 mm (0,031") |
| Style | Standard |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Product Name | Spark Plug |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Hex Size | 19 mm |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | - |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Heat Range | 9 |
| Model | DP9EA-9 |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983 | Kawasaki | EX305 GPZ |
| 1985-2005 | Kawasaki | KLR250 |
| 1985-2005 | Kawasaki | KL 250 -D KLR |
| 1985 | Kawasaki | ZX550 GPZ |
| 1992 | KTM | 600 LC4 |
| 1985 | Suzuki | SP600 |
- Supplier:
- Parts Unlimited