| Specification | Value |
|---|---|
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 0,9 mm (0.035") / 0.035" / 0.9 mm |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Type | Resistor |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Heat Range | 5 |
| Hex Size | 19 mm |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Model | DPR5EA-9 |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2001 | Kawasaki | VN1500G Vulcan 1500 Nomad |
| 1986, 1987, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2004, 2005, 2006, 2007 | Honda | CN250 Helix |
- Supplier:
- Parts Unlimited