| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | UTV / ATV / Off-Road / Street |
| Spark Gap | 0.035" / 0,9 mm (0.035") / 0.9 mm |
| Type | Resistor |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 7 |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Model | DPR7EA-9 |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Hex Size | 19 mm |
| Units | Each |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Style | Standard |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2016 | Arctic Cat | 300 |
| 2006-2008 | Arctic Cat | DVX 250 |
| 2009-2015 | Arctic Cat | DVX 300 |
| 2006-2008 | Arctic Cat | 250 2x4 |
| 2010 | Arctic Cat | 300 4x4 |
| 2017 | Arctic Cat | Alterra 300 |
| 2018 | Arctic Cat | 300 Alterra 4x2 |
| 2013-2015 | CFMOTO | CFORCE 500 |
| 2007-2010 | CFMOTO | CF500 |
| 2011 | CFMOTO | CF600-5 (Rancher 600) |
| 2013-2014 | CFMOTO | CFORCE 600 |
| 2011-2012 | CFMOTO | CF500-3 (Rancher 500) |
| 1985-1986 | Honda | CH150D Elite Deluxe |
| 2003-2005 | Honda | CRF150F |
| 2012-2019 | Honda | CRF230F |
| 1988-1990 | Honda | GL1500 Gold Wing |
| 1991-2000 | Honda | GL1500A Gold Wing Aspencade |
| 1990-2000 | Honda | GL1500SE Gold Wing Special Edition |
| 1997-2003 | Honda | GL1500C/CD Valkyrie |
| 1992-1996 | Honda | GL1500I Gold Wing Interstate |
| 1997-2000 | Honda | GL1500CT Valkyrie Tour |
| 1987 | Honda | CH150 Elite |
| 1999-2001 | Honda | GL1500CF Valkyrie Interstate |
| 2012-2018 | Kawasaki | KVF300 Brute Force |
| 2008 | Kymco | Maxxer 300 |
| 2004-2010 | Kymco | Grandvista 250 |
| 2002-2004 | Kymco | Bet & Win 250 |
| 2004-2006 | Kymco | Bet & Win 150 |
| 2005-2009 | Suzuki | C50 Boulevard |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015 | Suzuki | C50T Boulevard |
| 2005-2009 | Suzuki | C90 Boulevard |
| 1998-2001 | Suzuki | LT-F160 QuadRunner |
| 2005 | Suzuki | VL Boulevard 800 T C50 |
| 2006 | Suzuki | M50B Boulevard |
| 2008 | Suzuki | Boulevard 800 B M50 |
| 2007 | Suzuki | M50 Boulevard Limited |
| 2009 | Suzuki | M50 Boulevard SE |
- Supplier:
- Parts Unlimited