| Specification | Value |
|---|---|
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Hex Size | 19 mm |
| Units | Each |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Spark Gap | 0.035" / 0.9 mm / 0,9 mm (0.035") |
| Riding Style | Street |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Heat Range | 9 |
| Model | DPR9EA-9 |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Product Name | Spark Plug |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Style | Standard |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1998 | Suzuki | DR350 |
| 1990-1993 | Suzuki | DR250 |
| 1990-1992 | Suzuki | DR 250 S |
| 1993-1995 | Suzuki | DR250SE |
| 1990-1993 | Suzuki | DR350S |
| 1985-1989 | Kawasaki | KL 250 |
| 1983-1984 | Kawasaki | KL250 |
| 1990-1991 | Kawasaki | KLR250 |
| 1987, 1988, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996 | Honda | CBR1000F |
| 1994-1995 | Honda | CB1000 |
| 1985-1986 | Honda | VF1000R |
| 1985-1986 | Honda | VF1000F2 |
| 1987-1988 | Honda | CBR1000F Hurricane |
| 1994-1995 | Honda | CB1000F |
| 1986 | Honda | VFR750F Interceptor |
| 1995-2002 | Triumph | Trophy 900 |
| 2001-2005 | Triumph | Bonneville |
| 1999-2001 | Triumph | Sprint ST |
| 2002-2004 | Triumph | Bonneville T100 |
| 1995-1997 | Triumph | Daytona 1200 |
| 2003-2004 | Triumph | Speedmaster |
| 2000-2001 | Triumph | Sprint RS |
| 1995-1996 | Triumph | Sprint |
| 1992-1993 | Yamaha | TDM850 |
- Supplier:
- Parts Unlimited