| Specification | Value |
|---|---|
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Model | DR8ESL |
| Type | Resistor |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Spark Gap | 0.028" / 0,7 mm (0,028") / 0.7 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Street |
| Hex Size | 19 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Heat Range | 8 |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Thread Reach | 19.1 mm |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1982-1983 | Honda | ATC200E |
| 1984 | Honda | ATC200ES |
| 1982-1983 | Honda | ATC185S |
| 1983-1987 | Honda | ATC200X |
| 1982-1985 | Honda | CB125S |
| 1982 | Honda | CM400E |
| 1982-1983 | Honda | FT500 Ascot |
| 1988-1990 | Honda | NX125 |
| 1985-1988 | Honda | TRX125 |
| 1991-1997 | Honda | TRX200D FourTrax Type II |
| 1984-1986 | Honda | ATC200S |
| 1985-1987 | Honda | ATC250ES Big Red |
| 1985-1987 | Honda | ATC250SX |
| 1985-1986 | Honda | ATC350X |
| 1982-1983 | Honda | CB650SC Nighthawk |
| 1982 | Honda | CB750F Super Sport |
| 1982 | Honda | CM400C Custom |
| 1986-1987 | Honda | TLR200 |
| 1984-1987 | Honda | ATC125M |
| 1982 | Honda | CB750C Custom |
| 1982-1986 | Honda | CT110 |
| 1982 | Honda | CX500C Custom |
| 1980-1981 | Honda | CX500D Deluxe |
| 1982 | Honda | GL650 Silver Wing |
| 1982 | Honda | GL650I Silver Wing Interstate |
| 1982-1983 | Honda | ATC200 |
| 1986-1987 | Honda | TR200 |
| 1986-1988 | Honda | TRX200SX |
| 1985-1987 | Honda | TRX250 |
| 1987, 1988, 1991, 1992 | Honda | TRX250X |
| 1982-1983 | Honda | XL185S |
| 1982 | Honda | XL500R |
| 1981-2002 | Honda | XR200R |
| 1986-1987 | Honda | TRX350 |
| 1982-1985 | Honda | XL125S |
| 1983-1984 | Honda | XL200R |
| 1982 | Honda | CB750K |
| 1984, 1990, 1991 | Honda | TRX200 |
| 1987-1989 | Honda | TRX350D |
| 1984-1985 | Honda | ATC200M |
| 2001-2005 | Honda | TRX300EX Sportrax |
| 1982-1984 | Honda | XR200 |
| 1982 | Honda | CB450SC Nighthawk |
| 1982 | Honda | CB450T Hawk |
| 1982 | Honda | CBX1050 Super Sport |
| 1981 | Honda | GL1100 Gold Wing |
| 1982-1983 | Honda | XL250R |
| 1982 | Honda | CM400A Hondamatic |
| 1982 | Honda | XR500R |
| 1987 | Ducati | 750 Paso |
| 1986 | Suzuki | LT250EF |
| 1985-1986 | Suzuki | GV1200 Madura |