| Specification | Value |
|---|---|
| Model | LKAR8A-9 |
| Spark Gap | 0.035" / 0.9 mm / 0,9 mm (0.035") |
| Type | Resistor |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Thread Reach | 26.5 mm |
| Heat Range | 8 |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Street / Off-Road |
| Style | Standard |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Hex Size | 14.3 mm |
| Units | Each |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2017 | KTM | 200 Duke |
| 2008-2009 | KTM | 450 EXC |
| 2007-2016 | KTM | 450 EXC-R |
| 2008-2015 | KTM | 510 XC-W |
| 2008-2009 | KTM | 660 LC4 Rally Factory Replica |
| 2007-2015 | KTM | 520 EXC Racing 4-Stroke |
| 2008-2009 | KTM | 530 EXC |
| 2008 | KTM | 530 EXC-R |
- Supplier:
- Parts Unlimited