| Specification | Value |
|---|---|
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 7 |
| Thread Reach | 26.5 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 14.3 mm |
| Model | LMAR7A-9 |
| Product Name | Spark Plug |
| Spark Gap | 0.9 mm / 0,9 mm (0.035") / 0.035" |
| Style | Standard |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Riding Style | Street / ATV |
| Type | Resistor |
| Units | Each |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2017 | Yamaha | XVS13 Stryker |
| 2007-2009 | Yamaha | XVS1300A V Star 1300 Tourer |
| 2007-2009 | Yamaha | XVS1300 V Star 1300 |
| 2007-2010 | Yamaha | XVS 1300 Midnight Star |
| 2009, 2010, 2011, 2014 | Yamaha | Grizzly 350 4x2 |
| 2016 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto |
- Supplier:
- Parts Unlimited