| Specification | Value |
|---|---|
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Heat Range | 8 |
| Center Electrode Type | Fine Wire |
| Hex Size | 14 mm |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Spark Gap | 0.035" / 0.9 mm |
| Model | LMAR8BI-9 |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Street |
| Style | Laser Iridium |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Thread Reach | 26.5 mm |
| Units | Each |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Shape | Taper Cut |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2016 | Suzuki | DL1000 V-Strom ABS |
| 2018 | Suzuki | DL1000 V-Strom |
- Supplier:
- Parts Unlimited