| Specification | Value |
|---|---|
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Units | Each |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Riding Style | Off-Road |
| Spark Gap | 0.028" / 0,7 mm (0,028") / 0.7 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Model | LR8B |
| Heat Range | 8 |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Thread Reach | 12.7 mm |
| Type | Resistor |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2019 | KTM | 50 SX |
| 2009 | KTM | 50 SX Junior |
| 2009-2019 | KTM | 50 SX Mini |
| 2012-2013 | KTM | 50 SXS |
| 2009-2019 | KTM | 65 SX |
| 2013 | KTM | 65 SXS |
| 2009 | KTM | 65 XC |
| 2019-2020 | Husqvarna | TC50 |
| 2019-2020 | Husqvarna | TC65 |
- Supplier:
- Parts Unlimited