| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Heat Range | 9 |
| Model | MR9K-9 |
| Spark Gap | 0.035" / 0.9 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Units | Each |
| Thread Reach | 19 mm |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Type | Resistor |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019 | Yamaha | MXT9 NIKEN GT |
| 2019 | Yamaha | Niken |
- Supplier:
- Parts Unlimited