| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 0.028" / 0,7 mm (0,028") / 0.7 mm |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 7 |
| Style | Laser Platinum |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Electrode Tip Material | Platinum |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Model | PMR7A |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Center Electrode Type | Standard |
| Type | Resistor |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009 | Aprilia | SportCity 50 One |
- Supplier:
- Parts Unlimited