| Specification | Value |
|---|---|
| Spark Gap | 0.8 mm / 0,8 mm (0,031") / 0.031" |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Type | Fine Wire |
| Model | PZFR6H |
| Product Name | Spark Plug |
| Riding Style | Watercraft |
| Type | Resistor |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Heat Range | 6 |
| Hex Size | 16 mm |
| Units | Each |
| Electrode Tip Material | Platinum |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Style | Standard |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999 | Tigershark | TS1100LI |
| 2002-2004 | Polaris | Virage I 776 |
| 2003-2004 | Polaris | MSX 140 1200 |
| 2003-2004 | Polaris | MSX 140 H.O. 1200 |
| 2002-2004 | Polaris | Genesis I |
| 2001-2004 | Polaris | Virage 1200 TXI |
| 2000 | Polaris | Genesis |
| 2002-2004 | Polaris | Virage I 780 |
| 2000 | Polaris | Genesis FFI |
| 2001 | Polaris | Genesis 1200 I |
- Supplier:
- Parts Unlimited