| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Spark Gap | 0,8 mm (0,031") / 0.8 mm / 0.031" |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 5 |
| Thread Reach | 9.5 mm |
| Center Electrode Projection | Projected |
| Center Electrode Type | Grooved |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Model | R5670-5 |
| Electrical Resistance | - |
| Type | Non-Resistor |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1965-1974 | Harley-Davidson | Electra Glide FL |
| 1953-1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide EL |
| 1949-1952 | Harley-Davidson | EL |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | FLH Duo-Glide |
| 1971-1974 | Harley-Davidson | FX Super Glide |
| 1949, 1950, 1951, 1953, 1954, 1955, 1956, 1957 | Harley-Davidson | Hydra Glide FL |
| 1965-1969 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1958-1964 | Harley-Davidson | Duo Glide FL |
| 1970-1974 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1948 | Harley-Davidson | FL |
| 1974 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
- Supplier:
- Parts Unlimited