| Specification | Value |
|---|---|
| Spark Gap | 0,5 mm (0,020") / 0.5 mm / 0.020" |
| Units | Each |
| Center Electrode Type | Grooved |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Model | R5671A-10 |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Heat Range | 10 |
| Electrical Resistance | - |
| Riding Style | Street |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Type | Non-Resistor |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
- Supplier:
- Parts Unlimited