| Specification | Value |
|---|---|
| Spark Gap | 0.6 mm / 0.025" / 0,6 mm (0,025") |
| Heat Range | 8 |
| Electrode Tip Material | Platinum |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Style | Gold Palladium |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Type | Fine Wire |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Hex Size | 20.6 mm |
| Product Name | Spark Plug |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Model | R6918B-8 |
| Units | Each |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Triple seals prevent leakage
- Corrugated ribs prevent flashover
- Copper core aids in heat removal
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2007 | Suzuki | RM125 |
| 1998-2001 | KTM | 125 EXC |
| 1998-2001 | KTM | 125 SX |
- Supplier:
- Parts Unlimited