| Specification | Value |
|---|---|
| Ground Electrode Configuration | Single |
| Hex Size | 16 mm |
| Spark Gap | 1 mm / 0.039" |
| Ground Electrode Shape | Standard |
| Heat Range | 7 |
| Terminal Configuration | Solid Terminal |
| Units | Each |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Standard |
| Type | Resistor |
| Center Electrode Projection | Extended Projection |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Model | ZMR7A-10 |
| Riding Style | Street |
| Thread Reach | 19 mm |
- Trivalent metal plating provides superior anti-corrosion and anti-seizing properties
- Corrugated ribs prevent flashover
- Pure alumina silicate ceramic insulator, provides superior strength and better heat transfer
- Copper core aids in heat removal
- Triple seals prevent leakage
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020 | Polaris | Slingshot SL |
| 2020 | Polaris | Slingshot R |
| 2020 | Polaris | Slingshot Grand Touring |
- Supplier:
- Parts Unlimited